Forum Pro-People Strona Główna

Pro-People
www.pro-people.pl.tl
 

Polska Akcja Humanitarna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pro-People Strona Główna -> Akcje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Martina
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2007
Posty: 706
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 9 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Piekło

PostWysłany: Nie 10:59, 13 Sty 2008    Temat postu: Polska Akcja Humanitarna



[link widoczny dla zalogowanych]

Misja
Uczynić świat lepszym przez zmniejszanie cierpienia i niesienie wartości humanitarnych.

Wizja
PAH pomaga ludziom w sytuacjach kryzysowych w jak najszybszym uzyskaniu samodzielności i przyjęciu odpowiedzialności za własną przyszłość, kształtuje postawy humanitarne i tworzy nowoczesną kulturę pomocy. Naczelną zasadą PAH jest efektywne działanie z poszanowaniem godności człowieka.

Cel nadrzędny
Objęcie pomocą jak największej liczby krajów oraz zaangażowanie w niesienie pomocy jak największej liczby ludzi.

Cele poboczne

* Sprawnie i profesjonalnie działająca organizacja.
* Tworzenie podstaw stabilności finansowej wszystkich programów PAH.
* Szybkie i efektywne reagowanie w sytuacjach kryzysowych.
* Tworzenie i rozpowszechnianie wzorców kultury pomocy.

Zasady pomocy PAH
Z 10-cio letniego doświadczenia niesienia pomocy Polska Akcja Humanitarna stworzyła własną, sformułowaną w dziesięciu przykazaniach pomocy humanitarnej filozofię pomocy, która jest podstawą wszelkiego pomagania.

Przykazania pomocy humanitarnej

1. Bądźmy solidarni. Pomoc jest wyrazem solidarności z potrzebującymi i buduje społeczeństwo obywatelskie po obu stronach – pomagających i beneficjentów.
2. Dzielmy się i szanujmy. Pomoc powinna łączyć ludzi, powinna być dzieleniem się, a nie dawaniem czegoś, co nie jest nam potrzebne. Pomoc musi szanować ludzką godność, wspierać ją, a nie niszczyć.
3. Beneficjant może zrobić to sam. Odbiorcy pomocy powinni być włączani w proces pomocy już na etapie emergency, tzn. w jej planowanie i realizację. Wyręczanie odbiorcy pomocy w czynnościach, które może wykonać sam, podobnie jak nadmierne korzystanie z zagranicznych pracowników czy wolontariuszy, zabija jego inicjatywę.
4. Nie potęgujmy anarchii. Konieczna jest współpraca z władzami lokalnymi i administracją państwową, nawet jeżeli struktury te nie są efektywne. Współpraca stanowi podstawę wzajemnego uczenia się i umacnia poczucie odpowiedzialności władz lokalnych za społeczności, którym służą.
5. Rozbudzajmy ducha inicjatywy. Lokalne organizacje pozarządowe mogą być nie tylko partnerami, ale także wartościową inwestycją dla zagranicznych organizacji pozarządowych. Świadomość, że współpraca jest ograniczona w czasie, że w każdej chwili trzeba będzie "przejąć" zadania, jest dla miejscowej ludności mobilizująca, zapobiega uzależnieniu się od pomocy. Organizacja niosąca pomoc powinna rozbudzać w nich ducha inicjatywy – zróbmy to razem, pomóżmy sobie sami.
6. Twórzmy fundament zaufania. Zarówno na etapie emergency, jak i realizacji programów rozwojowych, na terenach, gdzie miały miejsce konflikty etniczne, niezbędne jest jednoczesne wspieranie ofiar cywilnych wszystkich stron konfliktu oraz apolityczność i niezależność działań organizacji pozarządowych.
7. Zrozumienie pomaga. Konieczne jest zrozumienie i bliskość pomagających i beneficjentów. Dużą barierą dla organizacji pozarządowych w pracy na terenach pokryzysowych są odmienne warunki kulturowe, nieznajomość miejscowego języka i zwyczajów. Ważne jest, aby nie kierować się naszym wyobrażeniem o potrzebach społeczności, ale jej rzeczywistymi potrzebami i by nie kopiować wzorców przywiezionych z naszych krajów, ale dostosowywać sposób pomocy i styl pracy do miejscowych warunków.
8. Zmniejszajmy dystans. Obecność międzynarodowych agend i organizacji pozarządowych na terenie pokryzysowym ma wiele pozytywnych aspektów i może mieć stymulujący wpływ na rozwój danego kraju pod warunkiem, że pomiędzy pomagającymi i otrzymującymi pomoc nie powstaje zbyt duży dystans. Czasami obecność organizacji pozarządowych może być zagrożeniem dla pomocy i powodować upośledzenie naturalnego mechanizmu rozwojowego kraju. Partnerska współpraca zmniejsza dystans pomiędzy pomagającymi i beneficjentami. Dystans powoduje, że wielkie organizacje są traktowane raczej jak dobry wujek, który da, a nie jak partner, do którego trzeba dorastać. W konsekwencji wzmacnia to postawy roszczeniowe beneficjentów.
9. Jesteśmy tu tylko chwilę. Społeczności lokalne, miejscowe władze i organizacje pozarządowe na terenach pokryzysowych mogą stać się odpowiedzialne i gotowe na to, aby same kształtować własną przyszłość. My, pracownicy organizacji humanitarnych, musimy pamiętać, że jesteśmy na tych terenach tylko przez chwilę, że kiedy wyjedziemy, zostaną tam lokalne organizacje, które będą kontynuować rozpoczętą przez nas pracę.
10. Pozostawmy ślad. Pomoc humanitarna ma za zadanie doprowadzenie do sprawnego funkcjonowania wszystkich elementów infrastruktury społeczno-ekonomicznej na terenach pokryzysowych. Podstawą tego sprawnego funkcjonowania jest istnienie społeczeństwa obywatelskiego. Jest to szczególnie ważne w tych krajach, w których poczucie odpowiedzialności i aktywności społecznej (w tym wolontariat) zostało zniszczone przez system totalitarny lub gdzie w ogóle nie ma takich tradycji.

[link widoczny dla zalogowanych] - informacje o PAH, obecne akcje, plany, jak można pomóc


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Martina dnia Nie 10:59, 13 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Pro-People Strona Główna -> Akcje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin